Şair Kısakulak ile Tanıştınız mı?

0
374
şair kısakulak

şair kısakulak88. Çukur, Yaban Gülü Sokağı, Hızlıkoşanlarköy’de yalnız yaşayan Kısakulak, içine kapanık, diğerlerinden farklı bir tavşandır. Üstelik ünlü bir şairdir. Yaratıcı kişiliğiyle her daim aklı bulutların üzerinde dolaşan kahramanımız için farklı olmak çocukluğundan beri süregelen büyük bir sorundur. Kırılgan ruh hali ve alıngan karakteri yıllar içerisinde onu eleştiriye tahammülsüz birine dönüştürmüştür.

Oyuğunda geçirdiği tekdüze hayatı, günlerden bir gün postacının getirdiği mor zarflı bir mektupla aniden değişir. Eserlerindeki karamsar ruhtan rahatsızlık duyduğunu dile getiren Şirin Koşaradım adında dişi bir tavşan, ünlü şairimizin yapıtlarını acımasızca eleştirmiş, üzerine bir de hikayelerinin sonlarını değiştirmiştir. Bu ne cüret! Kim böyle bir şeye cesaret edebilir! Durun bir dakika! Yoksa bu kendini bilmez tavşan haklı olabilir mi? Pörsümüş Havuç, Parmaklıklar Arasındaki Sebze Bahçesi gibi eşsiz eserlere imza atan Şair Kısakulak gerçekten de karamsar biri mi?

Bugüne kadar 60’dan fazla kitap yazıp, resimleyen İtalyan asıllı Brezilyalı yazar, ressam Eva Furnari, Şair Kısakulak kitabıyla Türkiye’deki okurlarıyla ilk defa buluşuyor. Özgün hikayesi, sıradışı karakterleri ve etkileyici çizimleriyle farklılıklar üzerine eğlenceli bir hikaye anlatan Furnari, 2007 Jabuti En İyi İllüstrasyon Ödülü’nün de sahibi.

Not: Gerek kendiniz gerekse de çocuğunuz için okuyacağınız bu kitap, farklılıklarıyla gurur duyan herkesin kendinden bir şeyler bulup, iyi hissedeceği nitelikte bir eser.

 

YORUM YOK

CEVAP VER