Okulların açılmasına şunun şurasında sayılı günler kalmışken, çevremdeki tüm ebeveynleri de bir heyecan dalgası sarmış durumdaki sormayın gitsin. Kimisinin çocuğu anaokulu, kimisinin ki ise ilkokul çağında. Durum böyle olunca da gündemlerinin büyük bir çoğunluğunu mecburen okul ve öğretmen diyalogları üzerine kurgulamak durumunda kalıyorlar.

“Çocuğum ortama ve yeni arkadaşlarına uyum sağlayabilecek mi?”

“Belli ki bu sene işimiz oldukça zor olacak!”

“Abi bir okul yapmışlar, dibim düştü valla!”

diye uzayıp giden bir sürü cümle kalıbından eminim ki sizin çevrenizde de sıkça kullanan vardır. Kaldı ki karşı karşıya kaldığımız bu cümle kalıplarından birçoğu, şekilciliğimizin ne denli ileri boyutlarda olduğunu bize açık bir şekilde gösteriyor. Peki bu noktada asıl üzerinde durulması gereken şey; şekilciliğin konuştuğu süslü püslü okullar mı olmalı, yoksa eğitim kalitesiyle çocuğunuzu geleceğe hazırlarken en ince ayrıntısına kadar dikkat eden ve eğitim kalitesiyle adından sıkça bahsettiren bir okul olup olmadığı mı?

Malum, okul öncesi eğitim çocukların gelecek dönemlerindeki gelişimlerini ve karakterlerini belirleyen en önemli etkenlerin başını çekiyor. Bu nedenle gazete, dergi ve internet gibi birçok kaynak son günlerde uzmanların anaokulu seçerken ebeveynlerin dikkat etmesi gereken kuralları köşelerine taşıyarak, ısrarla dikkat çekmeye çalışıyorlar. Doğrusu dikkat çekerek çok da iyi yapıyorlar.

Sabah maillerimi kontrol ederken bu konuya bir kez daha parmak basıldığını görünce, ben de vakit kaybetmeden sizlerle paylaşmak istedim. Dolayısıyla bugünkü postumun konusu da böylece ortaya çıkmış oldu.

Konumuz malum! Anaokulu seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Sahi, nelere dikkat etmeliyiz, hiç düşündünüz mü? Ya da cümleyi şöyle değiştireyim. Sevgili anne – babalar, çocuğunuz için araştırdığınız anaokulu safhasında dikkat ettiğiniz detaylar neler olmuştu?

Örneğin Altın Pusula Anaokulu yöneticisi öğretmen Ayça Mercan, anaokulu seçiminde ilk olarak okulun hangi resmi kuruma bağlı olduğuna bakılması gerektiğini vurgulayarak, okulun mutfak ve tuvalet temizliğine de ayrıca dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmiş.

Kaldı ki okul öncesi eğitimde öğretmenler, çocukların gelişiminde oldukça önemli bir role sahiptir. Bu sebeple anaokulu seçiminde öğretmenlerin eğitim ve tecrübeleri kadar çocuklara karşı yaklaşımları ve kullandıkları üslupta karar verme aşamasının da titizlikle incelenmesi gerekmektedir. Nitekim eğitim ekibi kadar yönetim ekibinin de güvenilir ve tutarlı olması, anaokulu çalışanlarının çocuklara karşı olan yaklaşımları, ilişkilerin anlayış ve şefkat temelleri üzerine kurulması ve okulun disiplin anlayışıyla ailenin disiplin anlayışının birbirine yakın olması gibi önemli detaylar da bulunmaktadır.

Evet bu detayların her biri son derece önemlidir. Ancak toplum olarak bizim yaptığımız şeyi Altın Pusula Anaokulu yöneticisi öğretmen Mercan çok güzel bir gözlem yaparak şu şekilde ifade etmiş. “Bizler maalesef ön yargılı bir toplumuz. Okulları gezerken önce fiziki görünüşüne, ne kadar güzel görünüp görünmediğine bakıyoruz. Oysa ki bu fiziki şartlar en son kriter olmalıdır çünkü sadece fiziki şartları sağlayan okullar Milli Eğitim Bakanlığı onayı alabilirler. Bu yüzden öncelikli olarak aranması gereken şart, okulun resmi olarak nereye bağlı olduğunu sorgulamak olmalıdır.”

Peki canımızdan çok sevdiğimiz biricik çocuğumuzun eğitim hayatında atacağı bu ilk adımında nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Altın Pusula Anaokulu yöneticisi öğretmen Ayça Mercan’ın özellikle altını çizdiği, altın değerindeki o 10 kuralını sizler için paylaşıyorum.

  • Anaokulunun resmi kurumlara bağlı oluşu,
  • Özellikle mutfak ve tuvalet, devamında tüm tesis hijyeninin üst düzeyde olması,
  • Okulun eğitim kadrosunun kalitesi,
  • Eğitim ve yönetim kadrolarının her daim aileyle iletişime geçmesi,
  • Öğrenciler için güvenli bir ortam sağlanması,
  • Okulun disiplin ve eğitim anlayışlarının aileyle örtüşmesi,
  • Kullanılan araç ve gereçlerin çocukların sağlığına tehdit oluşturmayan maddelerden üretilmesi,
  • Okulun sunduğu ulaşım ve güvenlik imkânları,
  • Okulun fiziki şartları

YORUM YOK

CEVAP VER