Anne Karnında 10 Önemi Teşhis

0
406
Anne Karnında 10 Önemi Teşhis

 

Her anne babanın öncelikli isteği şüphesiz ki minik yavrusunu sağlıkla kucağına almaktır ama bazen işler umulduğu gibi gitmeyebiliyor. Olası bir sorun ise doğal olarak sevinç ve heyecanın yerini bir anda üzüntü ve endişeye bırakabiliyor. Neyse ki böyle bir durumda imdada teknoloji ve tıptaki hızlı gelişmeler yetişiyor.

Bebeğin anne karnında başına gelebilecek olası bir hastalık ise yoğun tarama ve takip programlarıyla artık erkenden teşhis edilerek, bebeğin sağlığına kavuşması için harekete geçiliyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hülya Dede, “Gebelikte anormallik görülme olasılığı yüzde 3 – 5 arasındadır. Gebelik sırasında bebeklerde olabilecek anormallikleri tespit edebilmek için yoğun bir tarama ve takip programı uygulanmaktadır. Yeni nesil, yüksek ekran çözünürlüğü olan ultrasonografi cihazları ve anne kanından bebeğin DNA’snın elde edilmesi yeni tarama yöntemlerindendir” diyor.

 

Son yıllarda kullanılmaya başlanan, bebeğe ait DNA’sının anne kanında elde edilmesi yönteminin ise gebeliğin 8. haftasından itibaren kullanmanın mümkün olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hülya Dede, “Anneden çok az miktarda alınan yaklaşık cc kandan, yeterli bebek DNA’sı elde edilerek, Down Sendromu riskinin yüzde 99 doğrulukla tahmin edildiğini” ifade ediyor.

YORUM YOK

CEVAP VER