Bugün Ne Yapsak?

0
492
bugün ne yapsak

16İtiraf etmem gerekirse eğer daha küçük bir çocukken tatil benim için yalnızca masmavi engin denizi karşıma alıp, kürek ve kovamla ne üdüğü belirsiz, derme çatma kuleler yapmak demekti. Tabii deniz kenarında bulduğum her türlü delik midye kabuğunu toplayıp, kendime kolye yapmaya çalışmamda cabası.

Peki bunları size niye söylüyorum. Malum yaz ayındayız ve birçok kişinin evdeki minnakları deniz kenarında eğlendirme gibi ulvi bir görevi var. Ama ne yalan söyleyeyim birçok kişi bu ulvi görevi sadece çocuklarını denize sokup çıkartmaktan ibaret sanıyor. Oysa deniz kenarında bile olsanız sadece doğanın size gönderdiği bir sürü güzellik eşliğinde çocuğunuzla birlikte keyifli zamanlara imzanızı atabilirsiniz. Hatta biraz daha abartırsak, tatil dönüşünde sevdiklerinize hediye etmek için götüreceğiniz şeyleri kendiniz bile yapabilirsiniz. Evet, evet yanlış duymadınız. Kendiniz bile yapabilirsiniz.

Açıkçası tam da bu konuyla ilgili olarak “siz ne yapılabilir ki acaba” diye düşünmeye başlamışken benim size muhteşem iki tane önerim olacak. Hangisini yapacağınız ise tamamen sizin keyfinize kalmış.

Malum plaj ortamında olunca dalgaların kıyıya vurduğu, pürüzsüz güzellikteki taşlarda kendisini göstermeye başlıyor. Bu taşları fark etmeniz için şöyle bir alıcı gözle etrafınıza bakmanız yeterli olacaktır. Taşı bulmasına buldunuz ama ne yapacağınız hala meçhulse hemen size 1. önerimden bahsedebilirim demektir. Bulduğunuz o muhteşem plaj taşını fotoğraflarınızı tutturmak için kullanabilirsiniz. Nasıl mı? İşte detaylar…

Öncelikle ihtiyacınız olabilecek malzemeler; pürüzsüz bir taş, kalın tel, renkli mukavva karton, hediye edeceğiniz kişiyle daha önce çekilmiş olduğunuz bir fotoğraf, makas ve yapıştırıcı

Hemen küçük bir not düşmekte yarar var. Plajda bulduğunuz taşları rastgele boyayabileceğiniz gibi tamamen doğal haliyle de kullanabileceğinizi unutmayın. Sonrasında yapacağınız işlemler ise son derece basit. Kalın telinizi iki kat olacak şekilde büküp, taşın dört bir yanından sarın. Uç kısımlarını ise çerçeveyi tutturabilmek için klips gibi bükün.

Herhangi bir kırtasiyeden aldığınız renkli mukavvayı ise 40 x 40 cm ebatlarında kesip (isterseniz daha büyük veya küçük tutabilirsiniz) içine fotoğrafınızı koyun. Fotoğrafınızı sabitlemek için mukavvanın kenarlarını yapıştırıcı ile birleştirip, ardından klipslere tutturacak şekilde fotoğraf çerçevesini oluşturabilirsiniz. Emin olun böyle bir fotoğraf çerçevesine özellikle evin büyükleri mest olacaktır.

Gelelim ikinci öneriye… Bu önerimde ise süslü beach bebeklerinden buzdolabı magnetleri yapacağız. Bunun için ihtiyacımız olabilecek şeyler ise abeslang (doktorların kullandıkları tahta çubuklar), yapıştırıcı, guaj boya, midye kabuğu, renkli yün parçası ve küçük mıknatıslar…

Abeslang’ın bir tanesini fotoğrafta da gördüğünüz gibi gövde olarak tutup, diğer tahta çubuğu arkasından ana gövdeye yapıştırıp bebeğin öncelikle kollarını oluşturmalısınız.

Daha sonra gövdenin üst kısmını, renkli boya ile boyayıp, alt kısmına da midye kabuğunu etek olacak şekilde yapıştırın. Kaş, göz çizip yün parçalarından da saçlarını yaptınız mı bebeğiniz ortaya çıkmış olacak.

Mıknatısı da yapıştırdınız mı tatil hatırası magnetiniz, buzdolabınızdaki yerini alabilir demektir…

 

YORUM YOK

CEVAP VER