Hayatta en sevdiğim şeylerden biridir, hayal kurmak.
Çünkü hayal kurarken sınırları kaldırır, gitmek istediğim yere özgürcesine giderim.
Hayal kurdukça mutlu olur, mutlu oldukça yenilenir, yenilendikçe özüme dönerim.
Özüme dönerim çünkü bilirim ki hayal gücü ruhun gözüdür.
Albert Einstein’ın da dediği gibi “mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere…”
O halde ne duruyorsunuz! Haydi, hayal gücümüzün sınırlarında dolaşmaya çıkalım…

Madem ki hayal gücümüzü yaratıcılığımızla birleştirdiğimizde mucizeler yaratabiliyoruz o halde gelin evdeki küçük prenses ve prensesinizle birlikte yapacağınız, yaparken eğleneceğiniz bir Pitty yapalım. Bu arada hemen söyleyeyim Pitty süslü bir pisicik…

Yalnız Pitty’nin nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi vermeden önce izninizle Pitty’nin sırrını sizinle paylaşmak istiyorum. Bu oyuncağı yaparken aslına bakarsanız aklımda Hello Kitty yapmak vardı. Ancak oyuncağa şekil verdikçe biraz farklılığın hiç de fena olmayacağını düşünerek Kitty yapmaktan vazgeçtim. Ve ortaya da Hello Kitty yerine Pitty Pitty çıktı.

Buraya kadar iyi güzel hoş ama benim için asıl keyif veren tarafı, yeni bir masal kurgusu oluşturmam da Pitty Pitty’nin bana muhteşem bir ilham vermesi oldu. İlerleyen günlerde küçük pisicik Pitty’nin bana verdiği ilhamla birlikte ortaya çıkan masal temasını bakarsınız buradan sizlerle paylaşırım belli mi olur 🙂

Gelelim süslü pisicik Pitty’nin nasıl yapıldığına…

Öncelikle ihtiyacınız olabilecek malzemeler; biri beyaz biri pembe tonlarında olmak üzere 2 tane patik çorap, içlerini doldurmak için biraz elyaf, bir çift oyuncak göz, iğne, iplik, ince uçlu siyah stabilo kalem ve allık… Evet evet yanlış okumadınız. Allık dedim 🙂 Unuttunuz mu yoksa, bu kedi süslügillerden geliyor. Dolayısıyla allık olmadan olmaz 🙂

oyuncak kedi

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra yukarıda görmüş olduğunuz yerlerden ilk iş çorabınızı kesmeye başlayın. Kesme işlemini gerçekleştirdikten sonra elyafla kestiğiniz parçayı doldurarak, açık olan kısmı dikin.

Dikme işlemini gerçekleştirdikten sonra baş kısmını oluşturmak için elinizdeki bir tutam iple baş çevresini aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi dolayarak ana gövdeyle başı ayırın.

Süslü kedicik pitty

Buraya kadar herhangi bir problem yaşamadıysanız bundan sonraki aşamaya geçebilirsiniz demektir. Bundan sonraki aşama da yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi pembe çorabı işaretli yerlerinden keserek, gövde kısmından geçirin. Külot gibi dikmeniz gerekeceği için tasarlarken bu detayı da lütfen atlamayın.

Gelelim Pitty’nin başını yapmaya… Arzu ettiğiniz uygun noktaya bir çift oyuncak gözü yapıştırdıktan sonra ince uçlu stabilo siyah kalemle kirpik, yanaklarına ise bıyıklar yapın. Kulak çubuğunun yardımıyla süreceğiniz allıktan sonra geriye yapmanız gereken iki aşama kalacak. Kestiğiniz pembe bir çoraptan keseceğiniz küçük bir kare parçasını dikerek, içini elyafla doldurun ve tam ortasından iple bağlayın. Yapmış olduğunuz bu küçük parça unutmayın ki pisi pisimizin tokasını oluşturacak. Sonrasında ise istediğiniz herhangi bir yere yerleştirerek sabit durması için dikin. Beyaz çoraptan da iki adet küçük parça keserek kolları oluşturup, pitty’nin gövdesine sabitleyin.

İşte size süslü Pitty 🙂

Benim yaptığım oyuncağın adı Pitty, siz isterseniz başka bir isimde koyabilirsiniz elbette…

Yazının başında da dedim ya, hayal gücünüz ve yaratıcılığınız belki size başka bir isim fısıldar, belli mi olur 🙂

YORUM YOK

CEVAP VER