Çocuğunuzun çantası 3 kiloyu geçmesin!

0
343
Çocuğunuzun çantası 3 kiloyu geçmesin!

Okulların açılmasına sayılı günlerin kaldığı şu günlerde ben de de bir dejavu hali baş göstermeye başladı ki sormayın gitsin. Dejavu duygusunu yaşamamda aslına bakarsanız sürekli karşıma çıkan veya bir şekilde mail kutuma düşen basıl bültenlerinin de katkısı yok değil hani.

Eğitim hayatım boyunca, yüzümde içten bir tebessümün oluşmasına neden olan bir sürü yaşanmışlıkların olduğunu düşünecek olursak eğer bu durumdan hiç de şikayetçi olmadığımı söylememe gerek yoktur sanırım.

Dejavu olup, şöyle geçmişe doğru gittiğimde ilk aklıma gelen şeylerden bir tanesi de külçe gibi ağır olan okul çantamın ağırlığı altında ezilmeme rağmen hiç şikayet etmeden taşımam oluyor elbette.

Evet, o yıllarda çantamı doldurma konusunda üzerime kimseyi tanımazdım ama şimdiki çocukların çantalarına bakınca ” vay be bu çocuklar beni bile sollamışlar” demeden edemiyorum. Oysa daha gelişim aşamasında olan bir çocuğun çantasının bu denli ağır olması ne kadar da yanlış.

Özellikle üç kiloyu aşan okul çantalarının, çocukların omurga sağlığı açısından son derece risk oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, yanlış çanta seçimi başta olmak üzere, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonlarının gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkilediğini ifade ediyorlar.

Gelişim aşamasında olan çocukların beden dengesinin son derece önemli olduğuna değinen Liv Hospital Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, ağır sırt çantalarının okul çağındaki çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara yol açtığını söylüyor.

Doç. Dr. Öztürk konuyla ilgili olarak bakın neler söylüyor. “Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamacağı yükler, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olmaktadır. Bel ağrısı şikayeti okul çağındaki çocukların yüzde 70’inde görülürken, genç yaşta bel ağrısı çekenlerin ileri ki yaşlarda bel ağrısına bağlı sağlık sorunları ile de karşı karşıya kalmaktadırlar. İşte bu nedenle okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi, sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20’si kadar olması gerekmektedir.”

Eh sevgili anne ve babalar, durum böyle her şeyde olduğu gibi çocukların omurga sağlığını düşünüp, gerekli önlemleri almak görevi de yine biz velilere düşmek zorunda kalıyor. O halde aman dikkat diyelim değil mi ama…

YORUM YOK

CEVAP VER