Bu zamana kadar yaratıcılık konusunda yapılmış o kadar çok araştırma var ki, insan hangisine inanacağına şaşırıyor doğrusu. Oysa ki yaratıcılık dediğimiz şeyin sözlük anlamı tam olarak bizlere şunu söylemez mi?

“Yaratıcılık, olmayan bir şeyi hayal edebilme, bir şeyi herkesten farklı yollarla yapabilme ve yeni fikirler geliştirebilme yeteneğidir.” O halde yaratıcılık doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı geliştirilir?

Ya da bir başka deyişle Alice Harikalar Diyarı’ndaki çocuk gibi tavşanın ardından mağaraya dalmak mıdır, yaratıcılık denilen şey.

Tam olarak bu sorunun cevabını hala bulamamış olsam da yaratıcılık konusunda sınırlarımın olmadığını net bir şekilde söylemek isterim. Bu noktada da aklıma hemen Osho’nun şu sözü gelir. “Çok az insan yaratıcı olarak kabul edilir. Birkaç ressam, birkaç şair, kısaca milyonda bir kişi… Bu saçmalıktır. Çünkü her insan doğuştan yaratıcıdır. Çocukları izlersen görürsün. Bütün çocuklar yaratıcıdır.” der.

Ee doğruya doğru! Yaratıcı olmayan, hayalinin peşinde koşturmayan çocuk var mıdır ki? Benim bildiğim kadarıyla yok!

Çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız?

Daha çocukken, saatlerce balkonda oturup, gökyüzündeki bulutlara baktığımı hatırlarım. Nedense o yaşlarda bulutların üzerinde bir şato ve o şato da yaşayan küçük adamların ve kadınların olduğunu düşünürdüm. (İtiraf edeyim hala öyle olduğunu düşündüğüm zamanların sayısında o zamandan bu zamana hiç kayıp bulunmamaktadır.) Saatlerce gözümü kırpmadan bakardım. Çünkü o küçük adam ve kadınları, bulutların üzerinde zıplarlarken göreceğimi düşünürdüm. Hiçbir zaman göremedim o da ayrı mesele 🙂

Peki yaratıcılık konusunda sizin çocuğunuz ne durumda? Size göre hangi özellikleriyle yaratıcı veya değil, beyin fırtınası yapmaya ne dersiniz?

Cevabınız “Evetseee” çocuğunuzun yaratıcılığı konularında örnek teşkil edebilecek detaylara gelin birlikte göz atalım. Bakalım derlediğimiz özelliklerden kaçı, sizinle veya çocuğunuzla uyuşuyor.

Hayalgücünüzün sınırlarında özgürce dolaşmaya hazırsanız işte o detaylar…

Türlü türlü şekillere giren bulutları kendi hayal dünyalarında bir kimliğe sokarlar. Bu kimi zaman kah hediyesiyle birlikte yola çıkan bir Noel baba, kah ise oyun oynamak isteyen bir tavşan olur. 

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız

Yoksa siz çocuğunuzun hayali arkadaşıyla daha tanışmadınız mı? Emin olun çocuğunuz o hayali arkadaşı ile kimbilir neler paylaşıyordur! Bu nedenle biraz kulak kabartmaya ne dersiniz? 

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız

Yaşı kaç olursa olsun hayvanlarla keyifli bir şekilde arkadaşlık kurabilir, evcilik oyununun baş kahramanı olarak da evdeki küçük dostlarını ilan edebilirler. 

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız

Masallarda veya çizgi filmlerde gördükleri birçok şeyin normal hayatta da olduğunu düşünebilirler.

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız

Süper güçlere sahip olduklarını sanırlar. Savulunn junior superman’ler, sheela’lar geliyor.

Çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız?

Oyuncaklarıyla oynamadığı zamanlarda onların kendi aralarında konuşup, oynadıklarını düşünürler.

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınızTelevizyonun içine kurulduğuna emin oldukları bir dünya vardır. Bu nedenle çoğu zaman ekranın içine girme planları yaparlar. 

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız

Karanlıkta önce elleriyle tavşanlar yapar, sonra da bunu ben mi yaptım diyerek şaşırıp, kendi kendilerine gülebilirler.

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız

Akşam yolda yürürken kendilerini takip edenin aslında kendi gölgeleri değil de bir dev olduğunu sanabilirler.

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınızAyın her zaman kendilerini takip ettiğini düşünürler. Oysa ki tek bir tane olan ay nasıl olur da herkesi takip edebili değil mi? Yoksa ay bir ajan mı?

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınızHayallerindeki o gizemli dünyayı yaratabilmek için salona veya iki ağaç arasına çadır kurup, saatlerce orada vakit geçirebilirler. 

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınızve herşeyden önemlisi içlerindeki çocuğu hiçbir zaman öldürmezler.

çocuğunuzun yaratıcı olduğunu nasıl anlarsınız

İçinizdeki çocuğu hiçbir zaman öldürmemeniz dileğiyle…

YORUM YOK

CEVAP VER