Çocuklar, KidzMondo TeknoPark ile dijital dünyayı öğreniyor

0
304
Çocuklar, KidzMondo TeknoPark ile dijital dünyayı öğreniyor

Bugün iş hayatında yabancı dil ne kadar önemli ise geçmişte sadece yazılım uzmanlarından beklenen kodlama da artık herkesin sahip olması gereken temel bir beceri olarak karşımıza çıkacak. Buradan yola çıkan KidzMondo, Bilişim Garaj Akademisi işbirliği ile Teknopark’ı hayata geçirdi. KidzMondo Teknopark’ta çocuklar dijital dünyayı en kapsamlı şekilde öğreniyor, yarının mesleklerine bugünden hazırlanıyorlar.

Malum günümüz çocukları artık teknolojinin içinde doğuyor. Çok farklı ve zeki bir nesil yetişiyor ancak çocukların gelişim çağında teknolojiye (bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler) uzun saatler maruz kalmasının gelişimi ve öğrenmeyi olumsuz etkilemesi ile ilgili çok sayıda araştırma yayınlanıyor. Bir taraftan teknoloji çağı da hızlı gelişiyor. Bilişim teknolojileri, “emek” kavramının anlamını tamamen değiştiriyor. Örneğin bugünün ilkokul öğrencileri büyüdüklerinde, bedenlerini kullanabilecekleri “emek yoğun” işlerin çoğu kaybolmuş olacak. İşte gelecekte iş dünyasına atılacak çocuklarımızın bu teknolojik hıza ayak uydurmaları için kodlama eğitimini almaları oldukça önemli hale geldi.

Bu ihtiyaç doğrultusunda harekete geçen KidzMondo; Bilişim Garaj Akademisi işbirliği ile hayata geçirdiği KidzMondo TeknoPark ile çocukların dijital dünyayı en kapsamı şekilde öğrenmeleri ve yarının mesleklerine bugünden hazırlanmalarının önünü açtı. KidzMondo TeknoPark’ta 5 – 12 yaş grubuna yönelik MEB onaylı eğitimlerde, çocuklar kodlama ve algoritmik düşünmeden robot tasarımına, 3D tasarımdan kodlamaya kadar farklı eğitimlere katılabiliyorlar.

 

Kodlama, en basit anlamıyla, bilgisayar ve türevi cihazlara ne yapacağını söylememizi sağlayacak yeniçağın “yabancı dil” becerisidir diyen Doç. Dr. Selçuk Özdemir, geçmişte sadece yazılım uzmanlarından beklenen kodlamanın, bilişim dünyasında ortaya çıkan inanılmaz ilerlemeler sonucunda, geçmiş yıllardaki yabancı dil ihtiyacı gibi artık herkesin sahip olması gereken temel bir beceri olarak karşımıza çıktığını belirtiyor.

Kodlama eğitimi neden hayati önem taşıyor!

İşte bu nedenle çocukların kodlama eğitimi almasının önemli değil hayati olduğunu vurgulayan Özdemir, tüm dünyada bugün ilkokul ve ortaokulda okuyan çocukların aldıkları eğitimle, biz yetişkinlerin sahip olduğu meslekleri icra etme şanslarının olmayacağının zaten sıklıkla vurgulanmaya başlandığını belirtiyor. Çünkü biliyoruz ki doktorluk gibi çok üst seviye meslekler bile akıllı cihazların baskısıyla önümüzdeki 20-30 yılda bugünkünden çok farklı olacak. Gelecekte bugünkü kadar çok sayıda doktor ihtiyacı olmayacağını belirten Özdemir, “Bilim ve teknolojiye öncelik veren şirket, kurum hatta ülkelerin rakiplerine göre bir değil birkaç adım önde olduğunu, dünyaya yön verebildiklerini görüyoruz. Sanayi devrimine ait olan “ara eleman” kavramının da yavaş yavaş yok olacağı yeni bir döneme girildi. En yeniyi tasarlayabildiğimiz sürece, üretimini ve lojistiğini çok fazla düşünmeyeceğimiz bu yeniçağın adı Tasarım Çağı. Anne-babalardan ricam, çocuklarını yine spor ve doğa etkinliklerine götürsünler, arkadaşları ile sosyalleşebilecekleri ortamlara soksunlar ama haftada 2-3 saatlerini de erken yaşta “bilişimle üretim becerisi kazanmalarını” sağlayacak etkinliklere ayırsınlar” diyor.

 

YORUM YOK

CEVAP VER