Bu Atölyeler Bir Harika…

0
688
Elgiz Müzesi_ Çocuk Atölyesi_Ufuk Hattı Sergisi2

Elgiz MüzesiYaz tatilinin gelmesiyle birlikte çocukların birçoğu ne yazık ki vakitlerinin büyük çoğunluğunu bilgisayar karşısında geçirerek, değerlendirmek durumunda kalıyor. Tabii buna değerlendirmek denirse!

Oysa motor becerilerini geliştirip, hayal güçlerini kullanmaları veya yeni arkadaşlıklar kurmaları açısından unutmayın ki farklı atölye çalışmalarının çocuklar üzerinde büyük bir öneme sahip olduğu da yapılan araştırmalarla ispatlanmış durumda. Nedeni ise malum. Atölye çalışmaları sırasında çocukların hayal gücü desteklendiği gibi konsantrasyonlarına da büyük katkı sağlanıyor da ondan…

Bu noktada “çocuğumu götürecek bir atölye çalışması arayışı içerisindeyim ama bir türlü bulamadım” diyen anneler için hoşlarına gideceğini düşündüğüm bir yerden bahsetmek istiyorum. Elgiz Müzesi!

Öncelikle Elgiz Müzesi’nin ihtiyacınızı rahatlıkla giderebileceğiniz yerlerin başını çektiğini belirtmekte yarar var diye düşünüyorum. Türk ve yabancı ustaların yanı sıra genç sanatçıların da yer aldığı Elgiz Koleksiyonu; üslup, tür ve malzeme bakımından da oldukça çeşitliliğe sahip. Koleksiyonun eklektik yapısı, kavramsal ve biçimsel çeşitlilik göstererek, izleyiciyi son 20 yılın önemli çağdaş sanat hareketliliği içinde de bir yolculuğa davet ediyor.

Durum böyleyken böylesi keyifli bir yerde çocuğunuzun atölye çalışmasına katılmasını istemez miydiniz? Eğer cevabınız “Tabii ki EVETTT” ise Elgiz Müzesi’ndeki “Heykel Dünyam Çocuk Atölyesi”ni kaçırmayın derim.

Başta Heykel Dünyam Çocuk Atölyesi olmak üzere mevcut atölye çalışmalarını sizler için derledik. İşte Elgiz Müzesi’nde gerçekleştirilen o atölye çalışmaları…

Atölyenin içeriği: Atölye süresi iki saat olup, ilk yarısı sergi gezisi, diğer yarısı ise gezilen sergide yer alan bir çalışmaya yönelik atölye çalışmalarını kapsayacaktır.

Yaş Aralığı: 5 – 12 yaş

Atölyenin amacı: Sanatı ve heykelleri çocuklarla buluşturarak, onlara hem çağdaş sanatının hem de heykelciliğinin geldiği noktayı göstermektedir. Ayrıca çocuklar bu atölye çalışmasında farklı heykeltraşların dünyasına girerek, onları yakından tanıma fırsatı da yakalayacaklardır.

Atölye Planı: Çocuklar sergiyi öncelikle eğitmenlerle birlikte gezerler. Geziye başlamadan önce atölyenin konusu olan heykel hakkında konuşulur. Heykel ve heykeltraşlar hakkında bilgi verilir ve nasıl yapıldıklarına dair sohbet edilir. Çocuklar sergiyi gezdikten sonra atölye odasına geçerek, verilen farklı malzemelerle kendi minyatür heykellerini yaratırlar.

Müze Kitabım Çocuk Atölye Programı

Atölyenin içeriği: Atölye süresi iki saattir. Atölyenin ilk yarısı sergi gezisi, diğer yarısı da gezilen sergide yer alan bir çalışmaya yönelik atölye çalışmasına ayrılacaktır.

Yaş aralığı: 3 – 5 yaş

Atölyenin amacı: Çocukların gördükleri eserler aracılığıyla hem duygularını ifade etmeleri hem de eserleri kendi hisleri ile gördükleri üzerinden yorumlamalarıdır.

Atölye Planı: Atölyeyi eğitmen eşliğinde yapılan sergi turu ve eserler ve hikayeleri hakkında bilgilendirmeyle başlar. Sergi gezisinde çocuklarla eserler hakkında hissettikleri ve eserlerde yapmış oldukları çıkarımlar üzerine sohbet edilecektir. Gördükleri bazı eserler üzerinden de hikayeler üretilip, grup içinde paylaşmaları hedeflenecektir. Çocuklar sergiyi gezdikten ve hakkında konuştuktan sonra atölyede görmüş oldukları eserlerden esinlenerek, eğitmen eşliğinde kendi görsellerini oluşturacaklardır. Çocuklar gezdikleri sergi hakkındaki izlenimlerini ve serginin onlara ne düşündürdüğünü keşfedecek ve oluşturdukları müze kitaplarıyla serginin bir parçası olacaklar.

Ve gelelim en önemli detaya…

Tüm atölyeler ücretsiz bilginiz olsun 🙂

 

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER