Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

0
420
la fonten orman mahkemesinde

Bosch Ev Aletleri, tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak, gelecek nesilleri bilinçlendirip, geleceği korumaya yönelik çalışmalarını bu yıl da tüm hızıyla sürdürüyor.

Bu kapsamdaki faaliyetlerine 2008 yılında başlayan ve bugüne kadar 400’den fazla temsille 150 bini aşkın çocuğa ulaşan, Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, bu yıl da özellikle tiyatroya ve sanatsal etkinliklere erişimin kısıtlı olduğu doğu illerinde sahne alacak.

Çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunma amacıyla Bosch Ev Aletleri, bu anlamlı projede 2010 yılından beri Sadri Alışık Kültür Merkezi ile çalışıyor. Çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan, Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı ve SAKM tarafından sahneye konan “La Fonten Orman Mahkemesi’nde” adlı oyun, yeni sezonunda da onbinlerce çocuklar ve aileleriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Ücretsiz oyun 16 ili gezerek, çocuklara doğa sevgisini aşılayacak

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, yeni sezonun perdelerini ise 5 Kasım’da Ağrı’da açacak. Tüm temsilleri ücretsiz olarak sahnelenecek olan oyun daha sonra Muş, Bingöl, Elazığ, Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kayseri, Aksaray, Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Mersin ve Adana’da küçük izleyicileri ve aileleriyle buluşacak.

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

‘La Fonten Orman Mahkemesi’nde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu 2016-2017 Sezon Turne Takvimi:

5 – 6 Kasım: Ağrı

12 – 13 Kasım: Muş

19 – 20 Kasım: Bingöl

26 – 27 Kasım: Elazığ

3 – 4 Aralık: Malatya

10 – 11 Aralık: Şanlıurfa

17 – 18 Aralık: Kahramanmaraş

24 – 25 Aralık: Kayseri

7 – 8 Ocak: Aksaray

14 – 15 Ocak: Konya

18 – 19 Şubat: Isparta

25 – 26 Şubat: Burdur

4 – 5 Mart: Antalya

11 – 12 Mart: Alanya

25 – 26 Mart: Mersin

1 – 2 Nisan: Tarsus

8 – 9 Nisan: Adana

22 – 23 Nisan: Ceyhan

YORUM YOK

CEVAP VER