Üstün Zekalı Çocuklara Sahip Ailelere Tavsiyeler

0
927
Üstün Zekalı Çocuklara Sahip Ailelere Tavsiyeler

Üstün zekalı çocukların tespitinde erken teşhisin önemli olduğu konusuna dünkü yazımızda hatırlayacağınız üzere kısaca yer vermiştik. Peki biz ebeveynlere bu noktada ne gibi görevlerin düştüğünü biliyor musunuz? Bilmiyorsanız da eğer sıkıntı yok. Çünkü Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Genel Müdürü Tunahan Coşkun derdinize derman olacak tavsiyelerini KidsofCity okurları için sıraladı.

İşte üstün zekalı çocuklara sahip ailelerin dikkat etmesi gereken başlıca hususlar…

  • Anne babaların yapması gereken en önemli şey, onların diğerlerinden farklı olmadığını sadece belirli özelliklerinin daha fazla geliştiğini kabul etmelisiniz.
  • Normal çocukların sergilemiş olduğu her davranışı üstün çocukların da gösterebileceğini asla unutmayın.
  • Onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek ortamlar oluşturarak mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız.
  • Çocuğunuza dengeli bir yaşam alanı oluşturarak onu bütün yönlerden gelişebileceği etkinliklere dahil etmelisiniz.
  • Unutmayın ki üstün çocukların en önemli özelliklerinden biri de meraktır. Bazen yetişkinler çocuklarının sorularını yanıtlamakta zorlanabilirler. Böyle durumlarda çocuğa karşı tepkisiz kalmak yerine, çocuklarının gereksinimi karşılayacak başka çözüm yolları bulmalıdırlar. Örneğin; kitaplardan, ansiklopedilerden ve uzman kişilerden faydalanmak gibi…
  • Çocuklarınıza tutarlı bir disiplin uygulamalısınız. Üstün çocuklara üstünlüklerinden dolayı özel imtiyazlar tanımamalısınız.
  • Dahi Park gibi yaz okulu uygulamalarına tabi tutarak çocuğun sosyal, zihinsel ve ruhsal gelişimine katkı sağlayacak çalışmalara dahil edebilirsiniz.

Şu bir gerçek ki üstün zekalı çocuklar, geleceğin bilim adamları, liderleri, yazarları ve fikir adamlarıdır. Böylesine değerli bir hazine kesinlikle israf edilmez. Osmanlı’da, ABD’de, İngiltere’de, Almanya’da diğer dünya ölçeğinde söz sahibi olmak isteyen ülkelerin eğitim programlarında olduğu gibi bu tür çocukları tespit etmek ve onlar için gerekli eğitim ortamları oluşturmak milli ve manevi duyguları yüksek, sağduyulu insanlar için önemli bir vazife olarak görülmelidir.

IQ testi yerine bireyi bütüncül tanıma programı

Çocukların gösterdiği bir takım özellikler onların gelişimleri hakkında bize ciddi veriler ortaya koyar. Genel olarak erken konuşma, okuma ve yazmayı öğrenme, kuvvetli hafıza, aşırı merak ve özel ilgi alanlarına sahip olma, üst yaş grupları ile iletişim kurma isteği gibi özellikler bu noktada referans aldığımız bazı özelliklerdir. Bu ifadeleri düşündüğümüzde de anlaşılacağı gibi asıl kriter çocuğun özellikle zihinsel performans gerektiren faaliyetlerinde yaşıtlarından ciddi bir farklılık göstermesidir.

Genel gözlemler önemli verileri görmemizi sağlar ancak net tespitin yapılabilmesi için konusunda uzman bir psikolog/psikolojik danışman ile bir zekâ testi çalışması yapılması ve çocuğu gözlemlemesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekli olan bazı kriterler bulunmaktadır.

Yapılan testten beklentimiz çocuğu üstün zekâlı/parlak zekâlı/normal zekâlı gibi kavramlarla etiketlemek kesinlikle olmamalı. Beklentimiz, çocuğu tanımak onun gelişmiş ve gelişmemiş alanlarını görüp gerekli tedbirleri almak (gelişmemiş alanları desteklemek, yetenek alanlarını parlatmak) olmalıdır.

Mümkün olduğunca zeka testini çocuğun gündeminden uzak tutmak: Gireceği çalışmayı zeka testi olarak değil de bir öğretmeninin onunla tanışmak, onu daha iyi tanıyabilmek için yaptığı bir çalışma olarak görmesini sağlamak.

Yapılacak olan zeka testi çalışmasını ve sonucunu sadece konuyu ilgilendiren (anne, baba, öğretmen vb.) birkaç kişinin bilmesi; olayların, çocuğa doğru aktarılmasını daha mümkün kılacaktır.

Yarın: IQ yerine BBT yani Bireyi Bütüncül Tanıma Programı hakkında merak ettiğiniz detaylara KidsofCity üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

YORUM YOK

CEVAP VER