Aktivite

16. İstanbul Bienali Atölyeleri Pera Müzesi’nde Devam Ediyor

İstanbul Bienali Atölyeleri

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın 16. İstanbul Bienali, Pera Müzesi iş birliği ve Koç Holding’in desteğiyle düzenlediği atölyeler her yaştan sanatseveri ağırlamayı sürdürüyor. Çocuklar, gençler, yetişkinler, 60 yaş üzeri ve engelli gruplarına yönelik, bienalden ilham alan atölyeler 10 Kasım’a kadar devam edecek.

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 16. İstanbul Bienali kapsamında müzede eserleri sergilenen 13 sanatçının çalışmalarından esinlenen atölyelere ev sahipliği yapıyor. Çocuklar, gençler, yetişkinler ve 60 yaş üstü sanatseverler gibi farklı yaş gruplarına yönelik atölye çalışmalarında katılımcılar; iklim değişikliği, nesli tükenmekte olan canlılar, enerji kaynakları ve insanların ekosistem üzerindeki küresel etkisine dair sorular sorup tartışmalar yürütme, farkındalık kazanma ve kendi eserlerini yaratma imkânını yakalıyor.İstanbul Bienali Atölyeleri

Okul grupları, görsel hafızalarını geliştiriyor

Anaokulu gruplarına özel hazırlanan Hayvanlarla Şekiller ve Renkler atölyesinde minik katılımcılar görsel hafıza ve algı yeteneklerinin gelişmesinde faydalı olan hafıza kartı oyununu oynayarak sevdikleri hayvan fosili figürlerinin şablonlarını inceliyor; ardından geometrik şekillerdeki evaları şablonlara yerleştirerek şekilleri ve renkleri öğreniyorlar.

İlkokul ve ortaokul grupları için tasarlanan Afiş Tasarımı: Ekoloji ve Doğa atölyesinde ise çocuklar, doğal kaynakları korumak adına günlük yaşam alışkanlıklarını çevreye daha duyarlı olabilecek şekilde nasıl değiştirecekleri üzerine tartışıyorlar; karton, keçeli kalem, pastel boya, krapon kağıdı, dergi yaprakları, geri dönüşüm materyalleri gibi farklı malzemeleri kullanarak kolaj tekniğiyle kendi afişlerini tasarlıyorlar. Çocukların arkeoloji, arkeologlar, paleontoloji hakkında bilgi edinmesi amacıyla hazırlanan Kaz, Keşfet, Boya!atölyesinde, doğadaki canlıların eskizleri çiziliyor, ardından mukavva üzerine kil ile şekillendirilen hayvanlar, bitkiler akrilik boyalarla boyanıyor. Portrelerden Kolaj başlıklı atölyede çocuklar, Pera Müzesi “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergisindeki elçi portreleri ile Bienal’de yer alan sanatçı Piotr Uklański’nin portre eserlerini karşılaştırıyorlar. Bu eserlerden esinlenerek tüy, pul, boncuk ve sim gibi malzemeleri kolaj tekniğiyle bir araya getirip kendi özgün portrelerini yaratıyorlar.

Lise grupları için hazırlanan Egzotik Posterler atölyesi, gençlerin duygularını yaratıcı bir şekilde ifade ederek kültürel farkındalık kazanmalarını amaçlıyor. Gençler, sanatçı Glauco Rodrigues’in Brezilya medyasının görsel kültürünü abartılı bir şekilde yansıttığı eserlerinden yola çıkarak tasarladıkları posterlerde, canlı ve parlak renkli kağıtlar, tropik desenli şablonlar kullanıyor.İstanbul Bienali Atölyeleri

4-6 yaş grubu dinozorların ve böceklerin dünyasını keşfediyor

Mini Dinozorlar atölyesinde minik katılımcılar; sünger, akrilik boya, krapon ve el işi kağıdı gibi malzemeler kullanarak karton tabaklardan mini dinozor figürleri tasarlıyor. İki aşamadan oluşan Böcek Oteli ve Tohum Topu Atölyesi’nde ise, önce böcekler için uygun yaşam alanları yaratmak üzere bir böcek oteli inşa ediliyor. İkinci aşamada çocuklar çevrelerindeki boş alanları yeşillendirmek için tohum topları yapmayı öğreniyorlar

7-12 yaş grubu papyemaşe ve atıklarla tasarlamayı öğreniyor

İskoç sanatçı Charles Avery’nin bienale özel ürettiği cam yerleştirmelerinden esinlenerek hazırlanan Hayali Adadaki Hayvanlaratölyesinde çocuklar, papyemaşe ile 3 boyutlu hayvan figürleri tasarlamayı öğreniyor; ardından hayvanlarımızın yaşayacağı hayali adayı kutu, karton, keçe gibi farklı malzemeler kullanarak hayata geçiriyorlar.Atmıyorum Dönüştürüyorum: Tasarım Atölyesi’nde ise çocuklar pet şişe, kapak, kağıt gibi çeşitli atıklardan tasarımlar yaratarak doğaya karşı duyarlı olmayı öğreniyor.

10-12 yaş grubu doğa ve kirlilik üzerine felsefe yapıyor

Sanatçı ve eğitmen Müjgan Özçay’ın gerçekleştireceği Doğa ve Kirlilik: “Çıtır Çıtır Felsefe”atölyesinde çocuklar, insan ve çevreyle ilgili soruların cevaplarını bulmaya çalışıyor; oyunlar, el işleri, dramalar ve soru-cevap teknikleri gibi interaktif yollarla ilgili kavramlar üzerine düşünüyorlar.

13 -17 yaş grubu kendi dillerini yaratıp kendi hikayelerini yazıyor

Kayıp Harfler atölyesinde gençler, sanatçı Luigi Serafini’nin “Codex Seraphinianus”da kullandığı, kendinden başkasının anlayamadığı kodlama yönteminden yola çıkarak yeni bir dil yaratıyor, yeniden kodlanan harflerle kendi afişlerini tasarlıyor. Katla ve Bas: Hikayeni Yaz!atölyesinde ise, sanatçı Zush’un eserlerinden hareketle, aynı anda birden çok benzer şekil yapabilmek için kağıt ve akrilik boya ile çift yönlü çalışmalar yapıyor; ortaya çıkan ilginç desenlerin neye benzediğini yorumladıktan sonra kendi kısa hikayelerini yazıyorlar.

Bir cevap yazın