Animasyon

Çocuğunuzla izlemeniz gereken 10 animasyon filmi

Geçtiğimiz akşam yeni çıkan filmlere şöyle bir göz atarken aklıma takıldı. Aklıma takılınca da yazmak, daha doğrusu sormak farz oldu. Hemen herkes illa ki gün içerisinde veya farklı zamanlarda gerek vizyona giren, gerekse de daha önce gösterine giren filmleri oturup izliyor. Peki birçoğumuzun izlerken en çok keyif aldığı film türü ne?

Dram, macera, romantik, gerilim veya korku! Peki ya animasyonlar?

Animasyon filmleri seven kimse yok mu yoksa!

Ya da soruyu şöyle değiştireyim.

Sizce animasyon filmlerinin izleyici kitlesi herhangi bir yaş dilimiyle sınırlandırılmalı mı yoksa sınırlandırılmamalı mı?

Bu konudaki düşünceniz nedir bilemiyorum ama benim bu konudaki düşüncem kısa ve net! Kesinlikle kategori sınırlandırılması yapılmamalı. Zira yaşım her ne olursa olsun hali hazır da en keyif aldığım şeylerden biridir animasyon filmi izlemek…

Kaldı ki animasyon filmlerinin, çocuklarda görsel imgeler yoluyla birçok konu ve kavramların öğrenilmesinde yardımcı bir unsur olarak kullanabileceği gibi de bir gerçek var. Unutmayın ki bazen bir görüntü, binlerce sözün önüne rahatlıkla geçebilir. Bu bazen doğru ve yanlışın dışa vurumu bazen de hayallerin peşinden gitmen gerektiği gerçeği olur.

Sonuç her ne olursa olsun çocuğunuza ergenlik çağını bitirmeden, kişisel gelişimlerine çok şey katacak unutmayın ki bir çok animasyon filmi var. Eminim sizin için derlediğimiz filmlerden birçoğunu veya hepsini izlemişsinizdir. Ama bu bir daha izlemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. O halde daha önce izlediğinizi düşündüğümüz ama çocuğunuz için daha ilk olacak o filmleri bir kere de onunla birlikte izlemeye ne dersiniz?

Cevabınız evet ise işte sizin için derlediğimiz o animasyonlar…

Aslan Kral – The Lion King

aslan kral

Simba, Kral Mufasa’nın oğlu ve krallığın da tek varisidir. Mufasa, kardeşi Scar’ın kurduğu hain tuzak sonucu ölür ama Scar bunun Simba’nın suçu olduğunu söyler. Vicdan azabı duyan Simba’da hükmetmesi gereken Pride Land’den ayrılır ve uzak yollara düşer. Ormanda arkadaş olduğu Timon ve Pumbaa sayesinde Hakuna Matata felsefesini öğrenir ve dertsiz, tasasız bir yaşam tarzı olan bu felsefeyi benimser. Ancak eski arkadaşı Nala ile karşılaşması sonucu sorumluluklarını hatırlar ve yaşam zincirindeki yerini almak için hemen bir karar vermesi gerektiğini anlar. Bu film bir taraftan çocuklara yaşam döngüsünü anlatırken bir taraftan da onlara kendi problemleri ile yüzleşmeleri ve doğru olan şey için savaşmaktan asla vazgeçmemeleri gerektiğini öğretiyor.

Oyuncak Hikayesi – Toy Story

toy story

Buzz Lightyear adlı yeni çıkan bir oyuncak, Andy’e hediye edilir. Oyuncağı çok seven Andy, eski gözdesi Şerif Woody’e olan ilgisini yitirir. Bir gün Buzz yanlışlıkla pencereden aşağı uçunca, herkes Woody’nin onu öldürdüğüne inanır. Woody, kendisini kurtarabilmek için Buzz’ın arkasından giderek, onu geri getirmeye karar verir.  Fakat ikiliyi dış dünyada büyük tehlikelerle dolu maceralar beklemektedir. Çocuklar bu filmden ne öğrenecek diye soranlar için hemen söyleyelim. Çocuklar bu filmden dostluk, arkadaşlık,yardımlaşma ve tabii ki oyuncaklarını itina ile koruma gibi şeyleri öğrenecektir.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Charlie and the Chocolate Factory

charlie'nin çikolata fabrikası

Robert Dahl’ın aynı isimli kitabından uyarlanan 1971 yapımı bu müzikal filmde fakir ailesi ile birlikte yaşayan Charlie’nin Willy Wonka’nın gizemli çikolata fabrikasına yaptığı ziyaret anlatılır. Çocuklara umut etmekten asla vazgeçmemeleri ve hayal kurmayı hiçbir zaman bırakmamalası gerektiği mesajını veren film, eminim ki çocuğunuzun da hoşuna gidecektir.

Kung-Fu Panda

2008 yapımı bu film bize kendini bir anda Ejder Savaşçısı olarak bulan, şehriye satan ördeğin oğlu Panda Po üzerinden kendine inanmak ve hayalleriniz için mücadele etmekle ilgili pek çok şey fısıldıyor.

Oz büyücüsü – The Wonderful Wizard of Oz

1939 yılında yayınlanmış olmasına rağmen günümüzde hala çocukların büyük ilgisini çeken film; amcası ve halası ile birlikte renksiz bir yerde yaşayan Dorothy adındaki bir kızla tanışmamıza yardımcı oluyor. Dolayısıyla kendimizi bir anda onun uçan evlerin, cadıların olduğu hayal dünyasına buluveriyoruz. Yoksa bunların her biri hayal değil mi acaba?

Karlar Ülkesi – Frozen

Küçükken birbirleriyle çok iyi anlaşan iki kardeş Elsa ve Anna bir gün oyun oynarken Elsa’nın güçlerini kontrol edememesinden dolayı Anna’nın yaralanmasına yol açar. Durum böyle olunca kral ve kraliçe ise onu büyü yapan cücelerin yanına götürür. Cüceler, sihrin kalbe gelmediği sürece çıkarılabileceğini söylerler. Anna’yı iyileştirirler fakat zihninden Elsa ile geçirdikleri sihirle ilgili güzel anıları da silerler.

Kayıp Balık Nemo – Finding Nemo

2003 yapımı olan bu animasyon bizi yayınlandığı andan itibaren çocukların sevgilisi olan palyaço balığının dünyasına götürüyor. Nemo, bekar babasının tek oğludur. Üzerine çok düşen babasının bu tavırları karşısında boğulduğunu hissettiği gün kendini bir maceranın içinde buluverir. Film, çocuklara ebeveynlerinin neden kaygılandığını, çocukların kendilerine nasıl göz kulak olabileceğini ve ebeveynlerin kendi kararlarına nasıl güvenmelerini sağlayacaklarını öğretiyor.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – How to Train Your Dragon

Film, akıllı bir Viking çocuğu ve Ejderhası Dişsiz üzerinden çocuklara istedikleriniz için mücadele edip asla vazgeçmemelisiniz mesajını gayet iyi çizimler ve eşsiz bir macera ile veriyor.

Komşum Totoro – My Neighbour Totoro

Hayao Miyazaki’nin 1988 yapımı olan animesi iki kız kardeş ve orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatıyor. İnsanın doğa ve dünya ile kurduğu iletişimi, dostluk, sevgi, aidiyet ve insana dair pek çok duyguyu Miyazaki mükemmel bir şekilde eşsiz masallarla yoğuruyor.

Güzel ve Çirkin – The Beauty and the Beast

1992 yapımı Disney filmi klasikleri arasına giren bu film de çocuklara sevginin, farklılıkların kötü bir şey olmadığının, farklılıkların hoşgörü ile karşılanması gerektiğinin önemi anlatılıyor.

 

Bir cevap yazın