Okul Hayatı

Çocuğuna Çarpım Tablosu Öğreten Ebeveynler için Hayatı Kolaylaştıran 5 Öneri

mati

Çarpım tablosu öğrenmek çocukların, öğretmenlerin ve ailelerin büyük sorunlarından biri…  Belki de bu konuda bir yerlerde yanlış yapıyoruz. İşte çocuğunuza çarpım tablosu öğretmenizi kolaylaştıracak 5 öneri…

1. Basitleştirin

Çocuğunuza çarpım tablosu öğretirken önce çarpmanın ne demek olduğunu basitçe ve en basit işlemleri örnek vererek anlatın. 2 kere 2=4 demek ve bunu ezberletmeye çalışmak yerine, 2 kere 2’nin “2 tane 2” anlamına geldiğini öğretmekle işe başlayabilirsiniz mesela. Bunu da evinizdeki meyveler, kuru yemişler ya da nesnelerle görselleştirebilirsiniz.

2. Biraz Rol Yapın

Şimdi çarpım tablosunu bilmediğiniz günlerinizi hatırlamaya çalışın. Siz nasıl öğrenmiştiniz? Onunla birlikte bilmiyormuş ve ilk defa öğreniyormuş gibi yapın. Birlikte yeniden öğrenmeyi deneyin. “Çocukla çocuk olmak” çocuğunuza bir şey öğretirken kullanabileceğiniz en etkili metotlardan biridir.

3. Zaman Tanıyın

Çocuğunuzun öğrenme ritminin sizinle aynı olmayacağını kabul edin. Sizin seneler önce öğrendiğiniz ve artık alışkanlık haline getirdiğiniz birçok konu ile o ilk kez karşılaşıyor. Çarpım tablosunu öğrenirken hesaplamasına, gerekirse parmaklarını ya da başka nesneleri kullanmasına, durup düşünmesine izin verin. Başlangıçta gösterdiğiniz bu sabrın ne kadar kısa zamanda rahatça öğrenmesini sağlayacağına inanamayacaksınız.

4. Saygı Gösterin

Bütün çocukların saygı görmeye hakkı vardır. Öğrenmeye çalışırken onu aşağılamayın. “Derste öğrenmediniz mi? Bak arkadaşın hepsini biliyor, sen daha şunu bile öğrenemedin. Anlamıyor musun? Hiç çalışmıyorsun.” gibi cümlelerin ne size ne de ona faydası var. Zararları ise saymakla bitmez. Bunun yerine öğrenmeye çalıştığı konu hakkında saygılı bir şekilde ve zaman ayırarak onunla konuşun. Her şeyin onun ve sizin için kolaylaştığını göreceksiniz.

5. Oyunlaştırın

Çocuklar en kolay oyunla öğrenir. Bunun farkına varan aileler için her şey daha kolay olacaktır. Çocuğunuza bir Matiboom hediye edin ve her akşam yarım saat kadar birlikte oynayın. Oynamak istemiyorsa zorlamayın, siz yetişkinler olarak kendi aranızda oynamaya başlayın. Bir süre sonra büyük olasılıkla size katılacaktır.

Bu arada Mati’nin ne olduğunu merak edenler için de hemen açıklayalım. Mati oyunları, ders ve mecburiyet olarak öğretilen bilgilerinin eğlenceli birer aile oyunu haline getirilmesi ihtimalini sorgulayan 3 anne tarafından hayata geçirilmiştir.  Mati kurucularının “Oyunları tasarladıktan sonra çocuklarımızla, etrafımızdaki tüm çocuklarla ve büyüklerle bol bol oynadık. Birlikte çok eğlendik. Hafızasını korumak ve vakit geçirmek için her gün bulmaca çözen büyükanne ve dedelere bile yeni, eğlenceli ve en önemlisi torunlarıyla paylaşabilecekleri bir uğraş çıktı.” sözleriyle anlattıkları Mati oyunları, 6 yaş üstü çocuklar ve ailelerine matematik işlemleriyle keyifli vakit geçirmeyi vaad ediyor.  Mati oyunları bu felsefeyle tasarlandı, yeni oyunlar tasarlanmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın