Çocuk Kitapları

Anton’un Tatil Macerasıyla Zorbalığa ve Dostluğa Bir Bakış

anton derinlere dalıyor

Dünyanın en önemli çocuk kitabı ödüllerinden Alman Gençlik Edebiyatı  Ödülü’nü alan Anton Derinlere Dalıyor, doğayla arası pek de iyi olmayan Anton’un göl tatili macerasıyla başlayıp çocukların günümüzde yaşadığı sorunlara doğru derin bir dalış yapıyor. Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan ödüllü kitap, arkadaşlık, birey olmak, önyargılar ve zorbalık gibi konular üzerine düşündürüyor.

Anton tatile gideceği için heyecanlıdır. Fakat anneannesi ve dedesiyle birlikte kamp alanına geldiklerinde hayalleri suya düşer, çünkü karşısına pırıl pırıl bir havuz yerine yosunlu bir göl çıkar. Anton diğerleri gibi göle girmeyi asla kabul etmez ve kendine sıradışı bir arkadaş edinir. Bu yeni arkadaşıyla yaşayacağı beklenmedik maceralar Anton’u çok değiştirecektir.

Havuz hayalleri kurarken göl kenarında kamp alanına girince düş kırıklığına uğrayan, gölde yüzmek yerine bilgisayar oyunlarıyla vakit geçirmeyi tercih eden Anton, bu küçük yaz macerasıyla büyük şeyler öğretiyor. Anton Derinlere Dalıyor, bir çocuğun dedesinin tuttuğu balıkla kurduğu güçlü bağ ve yaşıtlarıyla yaşadığı anlaşmazlıklar aracılığıyla aslında günümüz çocuklarının sorunlarına da mercek tutuyor.

Bir cevap yazın