Çocuk Kitapları

Bizi seven birini sevmek daha akıllıca olmaz mı? 

Frip'in Aşırı Israrcı Pırtlakları

İlk romanı Arafta ile 2017 yılında Man Booker Ödülü’nü kazanan Amerikalı yazar George Saunders’tan, dayanışma, ahlak ve birlikte yaşama kültürü üzerine hiciv dolu bir öykü!

Her yaştan kitapseverin keyif alarak okuyacağı Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları, George Saunders’ın incelikle örülmüş anlatısını Lane Smith’in yenilikçi çizimleriyle buluşturuyor.

Usta işi bir kara mizah ürünü olan Frip’in Aşırı Israrcı Portlakları, Becerikli adlı bir kızın köydeki keçilere musallat olan pırtlaklarla mücadelesini konu edinen, sıradışı bir öykü anlatıyor.

Üç haneli, küçük bir sahil köyü olan Frip’te, ebeveynler, çocuklar, keçiler ve keçileri çok sevdikleri için sürekli onlara yapışıp ciyaklayan “aşırı ısrarcı” Pırtlaklar yaşıyor! Keçilerin strese girip sütlerinin kesilmesine neden olan bu pırtlaklar köyün en becerikli çocuğunu canından bezdiriyor. Kibirli ve bencil köylülerin dayanışma göstermemesine üzülen ve pırtlaklarla tek başına mücadele etmekten yorulan Becerikli ise çözümü keçilerini satmakta buluyor. dur durak bilmeyen pırtlaklar sırayla köydeki keçilerin postlarına musallat oluyor ve Firp’te işler karışıyor.

George Saunders, Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları’nda işlediği  yardımlaşma, dayanışma, bağışlayıcılık gibi insanlığa dair evrensel temalarla üçboyutlu karakterler yaratmadaki ustalığını bir kez daha konuşturuyor.

“Pek çok insanın aynı şeyi yüksek sesle, tekrar tekrar söylemesi, o şeyin doğru olduğu anlamına gelmez.”

Bir cevap yazın