Çocuk Kitapları

Havanın hep güneşli olduğu bir dünya mutlu eder mi?

Yağmur adam ve en güzel dans

Güneşli havada piknik yapabilir, parkta oynayabilir, çimlere uzanıp kitap okuyabilirsiniz. Peki ama hiç yağmur yağmasa, hava her gün güneşli olsa dünya nasıl olurdu acaba? Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Yağmur Adam ve En Güzel Dans kitabı, bu soruya dokunaklı bir öyküyle yanıt arıyor. En güzel yanıtı da yağmur damlalarını hissederek dans eden işitme engelli minik kız veriyor.

Yağmur Adam ve En Güzel Dans adlı resimli kitabın Fransızca çeviri hakları henüz yayımlanmadan Fransa’nın en köklü yayıncılarından Editions Rue du Monde tarafından satın alındı. Böylece Türkçe baskısıyla aynı anda Fransızca çevirisi de yayımlanmış oldu.

yağmur adam ve en güzel dans

Güneşin gökte pırıl pırıl parladığı bir gün yemyeşil kırlar piknik yapan, uzanıp kitap okuyan, bisiklet süren neşeli insanlarla dolmuştur. Ama aniden kapkara bulutlar gökyüzü kaplar ve göz gözü görmeyecek bir sağanak başlar. Herkes mutsuzdur, bu yağmur da nereden çıkmıştır?

Bir anda şimşek çakar ve yıldırımla birlikte yer yer gri, yer yer kapkara biri belirir: Yağmur Adam! İnsanların yağmurdan bu kadar mutsuz olmasına içerlemiştir ve bir daha dönmemek üzere ortadan kaybolur. Bu güneşli, sıcak ve boğucu günler nasıl geçecektir? Yağmur kimileri için güneşli bir günü mahveden bir şeyken, kimileri için büyülü bir müzik olabilir mi?

Yağmurla Dans Eden Kız

Hiç yağmur yağmasa, hava her gün güneşli olsa dünya nasıl olurdu acaba? Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nden danışmanlık alınarak hazırlanan Yağmur Adam ve En Güzel Dans kitabı, bu soruya dokunaklı bir öyküyle yanıt arıyor.

Yazar Özge Bahar Sunar, bu öyküde, yağmurun hayatımızdaki önemini, işitme engelli bir kız aracılığıyla anlatıyor. Uğur Altun’un dikkat çekici çizimlerinde, susuz günlerin doğayı nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Sıcak bir günde düşen yağmur damlaları bazı insanlar için ferahlatıcı bir nefes, çiçekler için can olurken, küçük bir kız için bugüne kadar görülmüş en güzel dansın şarkısı oluyor.

Bir cevap yazın