Sağlık

Çocuğunu Spora Yollayan Ailelere Kalp’ten Uyarı

cocuk sporları

Spor, gizli kalp sorunlarının ortaya çıkmasında en önemli tetikleyici faktörlerden biri olarak kabul ediliyor. Spor yapan çocuklarda ani ve beklenmedik ölümlerin nadir de olsa görülebileceğine dikkat çeken VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Murat Şahin, “Düzenli fiziksel egzersiz yapan çocuklarda kalbin sol karıncığındaki duvar kalınlığı artışı, kalp boşluklarında genişleme ve kalbin elektriksel ileti sisteminde yavaşlama sonucunda dinlenme durumundaki kalp hızının düşmesi ve ritm bozuklukları gibi değişik sorunlar gelişebiliyor. Özellikle altta yatan kalp hastalığı varsa, bu değişiklikler daha önemli sorunlara yol açabiliyor” dedi. Uzm. Dr. Şahin, spor yapan çocuklardaki gizli kalp krizi tehlikesini anlattı.

Ani Kalp Durması 10 Yaşından Önce de Görülebilir 

Spor yapmasa daha ileri ki yaşlarda tanı konulabilecek bir kalp rahatsızlığı, spor sırasında ortaya çıkan şikayetler nedeniyle daha erken tanı alabiliyor. Spor yapan çocuklarda ani kalp durması 100 binde 1-2 oranında görülüyor. Spor sırasında görülen ani kalp durmalarının çoğunluğu, 12-35 yaş arasında yaşanıyor. 10 yaşından önceki çocukluk grubunda daha nadirdir. Ancak altta yatan bazı kalp rahatsızlıkları varsa, ailede erken yaşta kalp hastalığı nedeniyle vefat etmiş kişilerin görülmesi ya da bazı genetik geçişli ritm bozukluklarına rastlanması durumlarında daha erken yaşlarda da ani ölümler görülebilmektedir.cocuk sporları

Erkek Çocuklarda Belirtiler Daha Belirgin 

Düzenli spor yapan çocukların kalbinde meydana gelen değişiklikler, cinsiyete göre de farklılık gösterebilmektedir. Erkek çocuklar, kızlara göre daha abartılı kalp değişikliği yanıtı vermektedir. Erkek çocuklarda görülen kalp duvar kalınlığı artışı ve kalp boşluklarında genişleme, kızlara göre daha belirgin olabilmektedir. Çoğunlukla bu değişikliklerin, kızlarda daha hafif olduğu gözlemlenmiştir. Altta yatan gizli kalp rahatsızlıkları ve bazı genetik ritm bozuklukları erkeklerde daha sık görülebilmekte ve ciddiyetleri erkeklerde daha önemli olabilmektedir.

Sorun Yoksa sporun Koruyucu Etkisi Var 

Spor yapan ve yapmayan çocuklarda ani ölüm riskleri değişmektedir. Spor hem altta yatan gizli kalp hastalıklarının tetikleyicisi olması hem de kalpte bazı değişikliklere yol açtığı için; ani ölüm riskini artıran bir faktördür. Bu nedenle düzenli spor yapacak çocukların mutlaka Çocuk Kardiyoloji bölümü tarafından kalp değerlendirmesi yapılması önerilmektedir. Yapılan incelemeler sonucu sorun olmadığı tespit edilen çocukların düzenli spor yapmaları önerilmektedir. Çocukluk çağında yapılan düzenli egzersiz, ileri ki yaşlarda görülen kardiyovasküler hastalıklardan koruyucudur. Sedanter (hareketsiz) yaşam süren çocuklarla kıyaslandığında, düzenli fiziksel egzersiz yapan çocuklarda hipertansiyon, kolesterol yüksekliği/lipit bozuklukları, obezite, şeker hastalığı ve insülin direnci daha azsıklıkta görülmektedir.cocuk sporları

Haftalık Kritik Değer 10 Saat 

Çocuklarda kardiyovasküler hastalık tarama kılavuzları, çocukluk çağında fiziksel egzersizin haftada 3 gün 20-60 dakika olmasının yeterli olduğunu bildirmektedir. Yoğun spor yapan çocukların kalbinde, yapısal ve kalbin elektriksel sistemi ile ilgili değişiklikler gelişebilmektedir. Bu nedenle kardiyak açıdan yoğun spor için kritik eşik değer, haftada 10 saatle sınırlandırılmıştır. Bu değerin üzerinde spor yapan çocuklarda, ani kardiyak ölümler ve kalpte görülen değişiklikler daha belirgin hale gelebilmektedir.

Çocuk Kalbi Nasıl Atar?  

Bir çocuk kalbi günde ortalama 100 ila 150 bin kez arasında atar. Bu sayı çocuğun kalp hızına göre değişir. Kalp hızı vücudun ihtiyacına göre belirlenir. Çocuk uyuyorsa vücudun gereksinimi az olduğu için kalp hızı yavaşlar, çocuk hareketliyken ve egzersiz yaparken vücudun oksijen gereksinimi arttığı için kalp hızlanır. Bazı kalp ritm bozukluklarında ise kalp hızı olması gerekenden çok düşük veya yüksek olabilir.

Bir cevap yazın